Informacje podstawowe o formułach, operatory wykorzystywane w formułach
Praca z Excelem bardzo często sprowadza się do tworzenia różnego rodzaju formuł. Pod pojęciem formuły rozumieć należy równanie, które wykonuje określone obliczenia. Formuły umieszczane są w komórkach. Aby utworzyć formułę należy kliknąć określoną komórkę i jako jej zawartość wpisać formułę (równanie). Praktycznie zawsze tworzenie formuły zaczyna się od znaku równości „=”.
Formuły mogą się składać z operatorów, funkcji, liczb, tekstu oraz odwołań do komórek arkusza.
Wspomniane już operatory służą do informowania programu Excel jakiego rodzaju operacje czy obliczenie mamy zamiar wykonać. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje operatorów:
- operatory arytmetyczne,
- operatory porównania,
- operator łączenia tekstów – konkatenacji,
- operatory odwołań.
Operatory arytmetyczne
Operatory arytmetyczne służą do wykonywania obliczeń matematycznych.
Operatory porównania
Operatory porównania służą do porównywania wartości, a ich wynikiem jest wartość logiczna PRAWDA (ang. TRUE) lub FAŁSZ (ang. FALSE).
Operator łączenia tekstów (konkatenacji).
W Excelu występuje tylko jeden operator konkatenacji i jest nim znak & (ang. ampersand). Zastosowanie tego operatora w formule spowoduje połączenie dwóch ciągów znaków w jeden, nowy ciąg.
Przykład:
Jeśli w komórce A1 umieścimy tekst Jan, a w komórce B1 tekst Kowalski, to wykonując formułę =A1&B1 otrzymamy tekst JanKowalski.
Operatory odwołań
Operatorów odwołań używa się do definiowania zakresów komórek występujących w formułach.
W terminologii Excela operatory te noszą nazwy:
- operator zakresu – „:”,
- operator składania – „;”,
- operator przecięcia – spacja.
Kolejność wykonywania działań – pierwszeństwo operatorów.
Konstruując formuły należy wiedzieć, w jakiej kolejności Excel wykonuje obliczenia. Jest to niezmiernie istotne dla osiągnięcia prawidłowych wyników. Niewłaściwy zapis może spowodować, że otrzymywane wyniki nie będą zgodne z prawdą.
Poniższa tabela pokazuje w jakiej kolejności Excel przeprowadza obliczenia.
Jeżeli Excel napotka w formule operatory tego samego poziomu, to prowadzi obliczenia w kolejności występowania od lewej do prawej.